Category archive

Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m

Insikts-Podd 42 min: Det formativa förhållningssättet Forskaren Alli Klapp förklarar hur lärare kan arbeta med inre motivation och respons med alla sorters elever.

i Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Ny, nyare och viktig forskning och kunskap om undervisning och lärande/Pedagogik/Poddar

Alli Klapp har varit högstadielärare 4-9 i svenska och engelska på skolor i Rosengård, Malmö, som ligger i ett särskilt utsatt område, under många år. Hon brukade få eleverna att skicka ett brev till henne i början och berätta om sina intressen och det var ett sätt att bygga grunden för att kunna ge varje elev rätt respons.

Läs vidare

Intervju med KBT-grundaren Aaron T Beck Han berättar hur ganska enkla och öppna frågor kan förändra hur man tänker, mår och fungerar. Vilka till exempel kan hjälpa att förändra självkänslan, funktionsförmågan och bilden av framtiden.

i Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Ny, nyare och viktig forskning och kunskap om undervisning och lärande/Pedagogik

Aaron T Beck förklarar hur kognitiv beteendeterapi, KBT, fungerar för att bemöta och förändra negativa automatiska tankar, som utgör grunden för problematiska känslor och dysfunktionella beteenden. Forskning visar att KBT kan fungera på våldsbenägna unga. Foto: Aaron T Becks eget arkiv

Läs vidare

Insikts-Podd 33 min: ADHD betyder skam för vissa föräldrar Sargon El Khouri, tidigare rektor för en 4-9 skola i Angered, ett särskilt utsatt område, om varför en betydande andel elever med utländsk bakgrund först i högstadiet får en ADHD-diagnos och behandling. Om de nu ens får det.

i Elev- och lärarstöd/Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Poddar

Hälften så många unga med invandrade föräldrar jämfört med unga med svenskfödda föräldrar får en ADHD-diagnos och behandling. Sargon El Khouri diskuterar vad som kan göras att det ofta tar 3-4 år att få med sig föräldrarna. Långt bakom i lärande. Foto t h: John Moeses

Läs vidare

Insikts-Podd 26 min: Förlorade studieambitioner Forskaren Olav Nygård studerar bland annat studieambitioner hos elever med invandrarbakgrund. De är ofta höga, men ändå misslyckas de eleverna.

i Elev- och lärarstöd/Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Ny, nyare och viktig forskning och kunskap om undervisning och lärande/Pedagogik

Att det är så för många elever i socioekonomiskt utsatta områden ställer avgörande frågor till skolan och skolpolitikerna, anser Olav Nygård, doktor i etnicitets- och migrationsstudier. Foto t h: Santi Vedri

Läs vidare

Insikts-podd 40 min: Den ”magiska” läraren Åsa Hirsh berättar utifrån sin forskning hur lärare kan utveckla sitt relationella, pedagogiska ledarskap. Om eleverna får bestämma.

i Elev- och lärarstöd/Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Ny, nyare och viktig forskning och kunskap om undervisning och lärande/Pedagogik/Poddar

Åsa Hirsh är docent i pedagogik och har skrivit en bok om det relationella ledarskapet i skolan. Vilket till exempel är en förutsättning för att anpassa undervisningen till eleven och klassen. Det kan även skapa mindre oroliga klasser, där det behövs.

Läs vidare

Insikts-Podd 27 min: Den lyssnande inspirationen Jimmy Askelius är lärare för en 5:a på Visättraskolan, som ligger i ett särskilt utsatt område i Huddinge kommun. 2020 vann han priset som Årets mellanstadielärare och här berättar han om hur han tog sig upp ur ”varggropen”.

i Elev- och lärarstöd/Goda exempel/Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Ny, nyare och viktig forskning och kunskap om undervisning och lärande/Pedagogik/Poddar

I podd-intervjun förklarar Jimmy Askelius bland annat hur han lär känna varje elev i klassen, om hur han lyckas se alla så gott det går. Det som skapar trygghet i klassen och ett lärande på rätt nivå för alla.

Läs vidare

Insikts-Podd 40 min: Medlingens A B C Karin Utas Carlsson är expert på konfliktlösning och medling på skolor. Här berättar barnläkaren som doktorerade på konfliktlösning om hur hon tycker lärarledd medling mellan elever bör gå till.

i Elev- och lärarstöd/Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Poddar

Det finns många sätt att gå fel som lärare för att hjälpa elever lösa sina egna konflikter med medling. Den som lyssnar på den här intressanta podd-intervjun med Karin Utas Carlsson får en rejälare kompass för att minska den risken. Foto t h: Joshua Sukoff

Läs vidare

Därför behövs Socialt och Emotionellt Lärande Lars Löwenborg är en av Sveriges kunnigaste på Socialt och Emotionellt Lärande. Här skriver han om varför detta lärande är så betydelsefullt för att lyckas i skolan — och i livet.

i Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Ny, nyare och viktig forskning och kunskap om undervisning och lärande/Pedagogik

Den elev som kan hantera emotioner och olika sociala sammanhang bättre kan bli tryggare i sig själv. Den eleven kan må och fungera bättre och får ökade förutsättningar att kunna lära. Foto: Priscilla Du Preez

Läs vidare

I riskzonen bli gängmedlem I en rapport redogör brittiska inrikesministeriet för vilken sorts mentorskap som, enligt den forskning det hänvisas till, har störst chans att fungera för elever i högstadieåldern.

i Elev- och lärarstöd/Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Pedagogik

I Storbritannien finns expertresurser som skolor kan vända sig till för att veta hur mentorer bör arbeta med unga som riskerar gå med i gäng. För att exempelvis kunna identifiera psykisk ohälsa och veta hur stödja vidare till rätt hjälp.

Läs vidare

Insikts-Podd 35 min: Konflikthantering Oskar Palmenfelt, erfaren utbildare i konflikthantering på skolor, intervjuas om hur han anser att lärare kan gå till väga för att hantera även elevkonflikter som är allvarliga. Om förutsättningarna finns.

i Elev- och lärarstöd/Konflikthantering, självkänslan, elevens motivation, lärarrollen, m m/Poddar

Oskar Palmenfelt betonar i podd-intervjun vikten av att elever lär sig lösa sina konflikter själva. Men då måste lärarna veta hur de ska stödja eleverna. Foto: Engin Akyurt

Läs vidare

Gå till Överst